Agárdi Pálinkafőzde

2009. augusztus 11. KATEGÓRIA: Pálinkafőzdék

Kinyomtatom     Továbbküldöm

Agárdi PálinkafőzdeA pálinkakészítés mestersége sokat változott az idők folyamán. Napjainkban szinte a teljes termelési folyamatot számítógépek irányítják, ezek kezelését pedig bárki könnyen elsajátíthatja. Mi az Agárdi Pálinkafőzdében azt ismertük fel, hogy a pálinkakészítés többet jelent ennél: olyan alkotó folyamat, melyben a tökéletességre törekvő teremtő ember szerepe a technológia fejlődésével sem csekélyebb, mint évszázadokkal ezelőtt.

 

Az Agárdi Pálinkafőzde megnyitásakor, 2002-ben az üzem alapítói azzal a szándékkal láttak munkához, hogy az évszázados tradíciókra építő szakértelem, valamint a legkorszerűbb technológia ötvözésével új korszakot nyissanak a magyar pálinka történelmében. Az agárdi létesítmény új színt hozott a hazai pálinkafőzdék világába: megjelent a piacon egy luxuskategória, amely célzottan a legigényesebb vevőkörnek kínál saját főzésű pálinkát.

 

Az Agárdi manufaktúra mára

– az elhivatott munka és a minden részletre kiterjedő gondoskodó figyelem eredményeként – a párlatok legmagasabb minőségi kategóriájú választékát kínálja. A magyar pálinka presztízsének megóvása iránti elkötelezettségünket az üzem méretei is tükrözik: a kézzel palackozott és címkézett, korlátozott mennyiségben készülő Agárdi pálinkák nem okozhatnak csalódást a termelési mutatók kedvéért.

 

superbrands

Gyümölcspálinkáik minőségét – a fogyasztók visszajelzései mellett – számos hazai és nemzetközi díj tanúsítja.  A minőség, úgy hisszük, elsősorban szándék kérdése, amit a fogyasztók tisztelete és a termék iránti alázat határoz meg. Ugyancsak elengedhetetlen a technológia és a magas szintű szakértelem, és –  a pálinka esetében különösen – a nagy gondossággal kiválasztott alapanyagok. Az Agárdi esetében Vértes Tibor főzőmester személye, és a mögötte álló csapat kompromisszumot nem tűrő elhivatottsága a garancia a minőség megőrzésére. Tibor a tizenkét éves ausztriai tapasztalataira támaszkodva és az ottani – az Agárdi alakulásakor itthon még újszerűnek számító – uniós előírások figyelembe vételével építette fel az üzemet. Ezek a normák – melyek a technológiára és a minőségbiztosításra egyaránt kiterjednek – határozzák meg a mai napig a főzde működését.

 

Ami a száraz szakmai tényeken túlmutat, az Agárdi gyümölcspálinkák minőségét mégis döntően befolyásolja, az a pálinka mint évszázados hagyományokat őrző termék tisztelete. A jó pálinka lelke a kiváló alapanyagokban és a feldolgozási technológiában rejlik; Agárdi gyümölcspálinka ezért kizárólag első osztályú, válogatott, ép, érett gyümölcsből készülhet. És mivel a gyümölcs önmagában meghatározza a pálinka karakterét, Magyarországon elsőként bevezettük pálinkáink évjárati besorolását, jelezve ezzel, hogy a borokhoz hasonlóan a pálinkák is hordoznak évjárattól függő minőségi jegyeket. Egyébként az üzem részben azért települt Agárdra, mert a régióban elsőrangú gyümölcsösök találhatók.

 

Magától értetődik,

hogy a lepárlás során is az alapanyagok ízének, illatának legteljesebb megőrzésére törekszünk, de a minőség megóvására a palackozás során is különös gondot fordítunk: ez is, ahogyan a folyamat egyéb fázisai, kézzel történik. Az Agárdi gyümölcspálinkák gondosan válogatott lédús és zamatos gyümölcsök 100%-os párlatai. Gazdag, friss aromáikkal, tiszta, gyümölcsös ízeikkel, a magyar gyümölcsre jellemző egyedi ízvilág jegyeinek tökéletes összhangját megteremtve – a fogyasztók és a szakma egybehangzó véleménye szerint – termékeink stílust teremtettek a hazai gasztronómiában. A Premium kategória termékeit – a citrusos birs, a mandulás erdei meggy, az ínycsiklandóan harsány feketeribizli pálinkát stb. – elsősorban az újdonságokat kedvelő, különlegességeket kereső ínyenceknek szántunk.

 

2003 óta fahordós érleléssel is készítünk pálinkát, mégpedig a jellegzetesen magyar penyigei „nemtudom” szilvából. A barrique pálinkáinkat jellemző különleges zamat és kellemes szín a zempléni tölgyből készült, 230 literes, közepesen kiégetett Szerednyei fahordókban hat hónap alatt alakul ki. A gyümölcspálinkák mellett a legjobb hazai borászatokra alapozva különféle fajta-specifikus törköly- és seprőpálinkák is készülnek Agárdon. A Miraculum termékcsaládba tartozó körte, szilva, barack, érlelt alma és muskotályos szőlő pálinkáink természetes tisztaságukban örökítik meg a gyümölcsök eredeti, egyéni ízeit: a sorozat mindenekelőtt a klasszikus ízek hívei számára készült.

 

A pálinkák mellett 2004-ben újabb különlegességet mutattunk be: a Bencés likőrcsalád tagjai, a könnyed, gyümölcsös Meggylikőr, valamint a kedvező élettani hatású Gyógynövény- és Keserűlikőr a Pannonhalmi Apátságban őrzött, évszázados receptek alapján készül az Agárdi Pálinkafőzdében. A Bencés likőrök ugyanazzal a technológiával készülnek, mint az Agárdi pálinkák, és a likőrök esetében ugyancsak elsődlegesen fontos a tiszta gyümölcs- és gyógynövénytartalom. A Bencés likőrök termelése azonban ízek és összetevők szerint különböző: míg a gyógynövény és keserű likőröket szárított alapanyagokból – ezért évjárattól és idénytől függetlenül – készítjük, a meggylikőrt kizárólag a mindössze 3 hétig érő, a meggyszezon végén megvásárolt friss gyümölcsből állítjuk elő. 2007 első félévében új, az eddigiektől valamelyest eltérő termékcsaládot mutattunk be: a Trópusi sorozat tagjai, a banán, a gránátalma és a narancs párlatok frissességükkel és kihívóan gyümölcsös aromáikkal remélhetőleg sokaknak szereznek majd örömet.

 

Az újdonságokra mindig fogékony Agárdi

2007 októberében az öt éves évfordulója alkalmából meglepetést tartogatott a hazai fogyasztók számára, nevezetesen az Agárdi Szivar Aszútörköly Pálinkát. Nemcsak az alapítók tapasztalatai, de a fogyasztók visszajelzései és a nemzetközi trendek is igazolják, hogy a pálinkázás és a szivarozás kitűnően kiegészíti egymást. A nemes füst mind teljesebb élvezetét azonban a testesebb, aromás, érlelt pálinkák – amelyek magasabb alkoholkoncentrációjúak (legalább 43%) – szolgálják leginkább. Ezeket a szempontokat követve jutottak el Agárdon a legjobb megoldáshoz: szivarpálinkájukat a legbecsesebb alapanyagból, a kitűnő érlelési tulajdonságokkal bíró, egyedi aromákat magába záró aszútörkölyből készítették el. Sok munka áll még előttünk, hiszen a pálinka megítélése és valódi értéke között óriási a különbség. A pálinka jelenlegi helyzetét nagyban befolyásolja a 90-es kommerszital-dömpingjének rosszízű emléke: az a korszak nem kedvezett a szakma megítélésének.

 

Az, hogy a pálinka napjainkban reneszánszát éli, több fontos feltétel egyidejű teljesülésének köszönhető. Egyrészt a 2002-es pálinkatörvény megteremtette azokat a piaci feltételeket, melyek lehetővé tették, hogy a korábbi, zömében mennyiségi alapú italgyártási hagyományokkal szakítva elkezdődhessen egy minőségorientált fejlesztési és termelési tevékenység Magyarországon. Az azóta eltelt néhány év egyértelműen bizonyította, hogy rendezett viszonyok között a szakma szereplői képesek olyan színvonalas pálinkákat előállítani, melyek minőségük révén nemzetközi viszonylatban is megállják a helyüket. Ennek a minőségi irányba történő elmozdulásnak köszönhetően egy folyamatosan bővülő fogyasztói réteg kezdi felfedezni a tradicionális értékekkel bíró kiváló pálinkákat. Az Agárdi Pálinkafőzde megalapítása óta ebben a munkában, vagyis az igényformálásban, a fogyasztói kultúra megteremtésében játszik úttörő szerepet. Céljaink megvalósítását segíti, hogy a tavaly megnyílt Agárdi Látogatócentrumban lehetőségünk van arra, hogy rendszeres előadások, szemináriumok keretében ismertessük meg a fogyasztókat a pálinka értékeivel, a minőség ismérveivel, a fogyasztás kultúrájával.

 

A minőségi pálinka,

a tradicionális magyar konyha és a kulturális élmények híveinek érdeklődésére számított az Agárdi Pálinkafőzde, amikor 2006 őszén átadta a közönségnek az üzem tőszomszédságában épült Látogatócentrumát. Az igényesen berendezett „kulináris szentély” nem csupán a pálinkafőzés- és fogyasztás világába kalauzolja vendégeit, de nívós rendezvényhelyszínként is várja az érdeklődőket, konyhájának ínycsiklandó fogásaival és meghitt hangulatával pedig baráti társaságok számára nyújt egyedülálló kikapcsolódási lehetőséget. A Látogatócentrum megépítésekor azonban nem csak az Agárdi gyümölcspálinka, de a hazai gasztronómiai különlegességek híveire is gondoltak.

 

Az Agárdi manufaktúra pálinkái izgalmas felfedezőútra csábítanak az ízek és illatok ezerarcú világába. Hogy a kaland igazán feledhetetlen legyen, az ide látogatókra nem csupán a teljes Agárdi kollekció – köztük a legnagyobb kedvencek, a marcipános-mandulás Erdei meggy, a friss-gyümölcsös Cigánymeggy vagy citrusos Birs pálinka – végigkóstolása, de kemencében sült szezonális finomságok és számos, a pálinka készítéséhez és a fogyasztás élvezetéhez kapcsolódó program is vár. Az Agárdi alapítók – híven a minőségi pálinka készítése melletti elkötelezettségükhöz – ügyeltek arra, hogy a konyha remekeit –  az ízek, illatok utolérhetetlen harmóniája mellett – a tradíciók és a minőség határozza meg. Agárdon ezért mindig frissen készülnek a fogások, melyek a helyiek körében méltán népszerű helyi szakácsmester, Feind János tudományát dicsérik.

 

A Látogatócentrum programjai

 

látogatócentrumelsősorban a pálinkakészítés tudományának bemutatásához illeszkednek: a szakszerű idegenvezetéssel kísért üzemlátogatást pálinkaszemináriumok egészítik ki, melyek – természetesen a látogatók igényeihez mérten – a történeti áttekintéssel kezdve a profi kóstolókat képző „mini tréninggel” bezárólag vezetik be az érdeklődőt a pálinka világába.

 

 

 

 Lepje meg szeretteit a világbajnok Agárdi Pálinkafőzde világbajnok pálinkáival!

 

Elérhetőségünk:

Agárdi Pálinkafőzde Kft.
2484 Agárd, Sreiner tanya
Tel: +36-22-579-164
Fax: +36-22-271-161
Web: www.agardi.hu
Mail: [email protected]


Kapcsolódó cikkek:

Szóljon hozzá Ön is!

Érdekesnek találta cikkünket? Írja meg véleményét, kíváncsiak vagyunk rá!